Група №17 "Схеми керування освітленням з декількох місць" (13.03.2020)

Організація систем прохідний комутації багато в чому визначається площею приміщень (протяжністю), кількістю ходів (дверей). Тому не виключається застосування схем з прохідними вимикачами з трьох місць управління або більше. Побудова подібних схем, як правило, здійснюється за участю так званого перехресного перемикача.
Це такий же вимикач, але по схемотехнічному виконання зроблений на п’ять контактних клем, дві з яких закорочені перемичкою. Комутаційна група такого перемикача містить чотири контактних майданчика.
Підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць: розбір схем + інструктаж по установціШироко поширений варіант схемного рішення для житлових будинків: N, L – побутова мережа; РК – розподільний короб; Л1 – світлова група; ПВ1, ПВ2 – прохідні вимикачі; ПРК – перехресний комутатор
Прилад перехресного перемикання ліній є додатковим елементом схеми, де також передбачається монтаж двох прохідних комутаторів.
Використовуються прості Одноклавішний прилади. Принцип роботи тримісній схеми наступний:


  1. На клему «common» ПВ1 підключається фаза.
  2. Від клем перекидних контактів підключаються 1 і 2 контакти перехресного комутатора.
  3. Від 3 і 4 клем перехресного вимикача підключення до 1 і 2 клем перекидних контактів ПВ2.
  4. Загальна клема «common» ПВ2 з’єднується з однією клемою світловий групи.
  5. Друга клема світловий групи комутується з електричним нулем.
Подібні рішення за участю саме простих одноклавішних пристроїв рекомендується застосовувати для приміщень, де кількість входів / виходів дорівнює кількості місць управління.
Підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць: розбір схем + інструктаж по установціРеалізація схемного рішення по рис 6 в «натуральному» вигляді. Приблизно так виглядає виконаний монтаж усередині приміщення, де необхідна система управління з трьох місць
Наприклад, створювати подібну схему під умови проходження довгого коридору, на 1 вхід і 1 вихід, з комутацією в центральній зоні, явно недоцільно. Очевидно, що не має сенсу вимикати світло, коли людина пройшла тільки першу половину коридору. Тим часом, в мережі можна зустріти подібні рекомендації «професійних» електриків.

Схеми з керуванням більш ніж з трьох місць

Число місць управління, в принципі, не обмежена. Інше питання – наскільки складними виходять такі рішення. Чим більше приладів беруть участь в реалізації системи управління, тим складніше виходить схема побудови.
Збільшується число комутованих ліній, контактних клем. Відповідно, збільшуються витрати на комплектуючі деталі та монтаж. Однак проекти на 4-5 керуючих точок застосовуються досить активно. Наприклад, такий проект:
Підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць: розбір схем + інструктаж по установціСхемотехніка для проектів, що вимагають збільшення числа місць управління більше трьох. В даному випадку варіант на чотири точки управління: N, L – мережа; РК – розподільний короб; Л1 – світлова група; ПВ1, ПВ2 – комутатори прохідні; ПРК1, ПРК2 – комутатори реверсивні
Тут використовується пара одноклавішних простих вимикачів прохідного дії і пара комутаторів з функцією реверсивного перемикання. На схемі показана тільки одна світлова група. Тим часом, є можливість підключення додаткових світлових груп.

Додаткові світлові групи

Додаткові джерела світла (світлові групи) можуть расключаться за вільними клем (вказані жовтим кольором) і виступати джерелами світла проміжних зон переходу. Тобто в тих же довгих коридорах з’являється можливість задіяти схему на більше число місць управління.
П’ятиточкова схема управління системою комутації світла: Л1 – світлова група; N, L – мережа; ПВ1, ПВ2 – комутатори прохідні; ПРК1, ПРК2, ПРК3 – комутатори реверсивні
При цьому світлові групи слід розділяти на зони дії – вхідна, проміжна, вихідна. При такому рішенні вже реально проходить довгий коридор до половини шляху, вимикати освітлення на пройденої половині і включати світло на ділянці залишилася половини.
Багатоелементні схеми, звичайно, малозастосовні для житлового приватного сектора, так як проекти подібного роду рідко мають довгі коридори або кімнати значній площі на кілька дверей. А ось для комерційної сфери або виробничого середовища рішення такого роду затребувані.

Принципи пристрою системи управління

Монтажних особливостей для установки прохідних вимикачів, в общем-то, не існує. Всі роботи по інсталяції проводяться в стандартному варіанті, згідно з правилами монтажу звичайних комутаційних пристроїв.
Підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць: розбір схем + інструктаж по установціКласична деталізація монтажу для розведення всередині стін. Встановлюється (наглухо замурується) підрозетник. Усередині підрозетника виводиться електричний кабель. Підключається пристрій управління (Двоклавішний)
Якщо дозволяє бюджет, бажано оснащувати кожен окремий прилад розподільчої коробкою. Тоді потрібно купувати коробки невеликої величини за кількістю монтованих вимикачів. Але не виключається також варіант з однією РК. Фактори вибору тут безпосередньо пов’язані з конкретними умовами монтажу. Зазвичай комутатори ставлять «урівень» поверхні стіни – схема внутрішньої розводки.
Тим часом, реалізація проектів для приватних володінь (позаміських) нерідко проходить з пристроєм схем «накладного» (поверхневого) монтажу, незважаючи на той факт, що цей підхід вважається себе вичерпали.
Для першого випадку на монтаж потрібні подрозетники. Для другого – накладні тарілочки. Ці аксесуари необхідні, щоб надійно закріпити вимикачі в нішах стінових панелей або безпосередньо на стінах.
Підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць: розбір схем + інструктаж по установціКабель расключеніе строго за схемою, визначеною на задній стороні приладу. Схемна розкладка одноклавішного комутатора проста. Однак невідповідність провідників при неправильному розлучення загрожує виходом приладу з ладу
Електричним провідником, як правило, виступають кабелі трижильний, де дві жили необхідні для живлення системи, а третя використовується в якості освіти контуру захисного заземлення. Побутові світильники можуть застосовуватися без «землі», якщо корпус неметаллический. Промислові лампи обов’язково повинні мати заземлювальну шину.
Звичайно ж, незалежно від призначення, побутового або промислового, змонтована мережа завжди підключається через додатковий захист – автоматичний вимикач. Цей прилад обов’язково розраховується по потужності і струму відсічення стосовно побудованій системі прохідного управління світлом.

Корисне відео по темі

Як відбувається на практиці застосування схем по підключенню прохідних вимикачів з декількох місць, можна дізнатися з представлених відеороликів.
Порядок з’єднання жив в розподільній коробці:

Інструктаж по підключенню з 2-х місць:

Розбір можливих помилок:



Поява і впровадження пристроїв подібного роду в електричних мережах може бути не настільки істотно, але все-таки позначилося на зручності експлуатації. Більш того, рішення на основі прохідних вимикачів реально забезпечують економію електроенергії. Тим часом, вдосконалення приладів не припиняється. Періодично з’являються нові розробки, наприклад, подібні сенсорним вимикачів.

Немає коментарів:

Дописати коментар