СХЕМИ ВКЛЮЧЕННЯ ЛЮМІНЕСЦЕНТНИХ ЛАМП – ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ РІЗНИХ МЕТОДІВ
Енергозберігаючі люмінесцентні світильники все більше витісняють з прилавків застарілі лампи розжарювання. І не дивно, адже вони дозволяють значно заощадити на оплаті електроенергії, та й купувати і міняти їх потрібно не так часто. При цьому світіння люмінесцентної лампи має набагато кращими ергономічними показниками: воно приємніше оку, не так шкідливо для нього, як жовте світло від ламп розжарювання.
Там, де необхідно регулярно висвітлювати робочу область і тривалий час працювати при штучному освітленні, оптимальним варіантом буде лампа денного світла, схема підключення якої має свої особливості. Комусь може здатися недоліком те, що підключення таких ламп має деякі нюанси, але ознайомившись з докладними інструкціями і зображеннями, підключити такий світильник зможе практично кожен.
Youtube.com
СТАРТЕРНІ СХЕМА ВКЛЮЧЕННЯ ЛЮМІНЕСЦЕНТНИХ ЛАМП
Для підключення люмінесцентних світильників (лінійних ламп) з електромагнітним пускорегулюючим апаратом (ПРА, дросель) необхідно використовувати стартери. Для підключення одиночного світильника розглянемо приклад зі стартером S10. Сучасна конструкція в союзі з невозгораемий зовнішнім діелектричним корпусом з макролону роблять цей прилад одним з найнадійніших і затребуваних у своїй ніші.
функції стартера в схемі наступні:
Дросель (ПРА) необхідний для виконання наступних завдань:
Для наведеної нижче схеми взята лампа потужністю 36 (40) Вт, тому необхідний дросель (ПРА) такої ж потужності і стартер S10, потужність якого 4-65 Вт.
Підключення необхідно провести відповідно до схеми на малюнку, а саме:
ПІДКЛЮЧЕННЯ ЛАМП ДЕННОГО СВІТЛА БЕЗ СТАРТЕРА ЗА ДОПОМОГОЮ ЕПРА
Електронна пускорегулююча апаратура (ЕПРА) для люмінесцентних джерел освітлення, або інакше баласт, необхідна для підключення лампи до мережі і виконує по суті роль перетворювача. Необхідність цього елемента обумовлена особливостями конструкції і принципу роботи самої люмінесцентної газорозрядної лампи, яка є джерелом світла з негативним опором.
Лампа може вийти з ладу внаслідок подання на високих по силі струмів. При підключенні лампи денного світла за допомогою ЕПРА забезпечується установка і збереження в допустимих межах параметрів живлячої електричної напруги для освітлювального приладу. Особливістю ЕПРА є те, що для включення лампи не потрібно більше нічого, в тому числі і стартера.
Бесстартерная схема включення люмінесцентних ламп із застосуванням ЕПРА забезпечує:
Незаперечними перевагами ЕПРА є малі габарити і більш вигідна вартість в порівнянні з електромагнітними дросселями, поступаються за всіма параметрами.
Зазвичай ЕПРА продаються в комплекті з необхідними проводами і коннекторами (металевими кліпсами), а також є моделі для зручного підключення відразу двох люмінесцентних ламп.
Електронна схема підключення люмінесцентних світильників наведена нижче. Вона актуальна для нових і значно більш енергоефетківних ламп типу Т8 іТ5.
процес запуску лампи умовно можна розділити на три етапи (аналогічно іншим способам включення):
Завдяки включенню в схему бесстартерной установки люмінесцентних ламп мікросхеми IR2153 реалізований захист системи від перегорання або від наслідків включення при відсутності лампи, за рахунок блокування роботи силових транзисторів.
ДВОЛАМПОВИЙ СХЕМА ПІДКЛЮЧЕННЯ ЛЮМІНЕСЦЕНТНИХ ЛАМП
На прикладі двох 18-ватних люмінесцентних ламп розглянемо, що необхідно для підключення і як проводиться робота. Схема підключення з зазначенням проводів приведена нижче.
Для підключення послідовно двох люмінесцентних світильників вам знадобиться:
Для початку до кожного з лінійних люмінесцентних світильників підключається паралельно стартер. Для цього необхідно задіяти по одному штирові виходу з двох торців кожної лампи. Решта вільними контакти підключаються послідовно, через індукційний електромагнітний дросель, до мережі електроживлення.
Для того, щоб компенсувати реактивну потужність, а також з метою знизити перешкоди, регулярно виникають в будь-який в електромережі, підключаються конденсатори, паралельно живиться контактам ламп. Однак, майте на увазі, що контакти багатьох стандартних побутових вимикачів, особливо недорогих, можу залипати від високих пускових струмів.
Сучасна пускорегулююча апаратура має невеликі габарити і влаштована таким чином, щоб не просто підключати світильники, але і забезпечувати надійність і безпеку роботи схем, захист від перепадів напруги та інших факторів. За допомогою електронних схем можна реалізувати підключення більш складних систем, наприклад, підсвічування рекламних стендів, організовувати висвітлення великих промислових або складських приміщень.
Також люмінесцентні технології та підключення лінійних джерел світла використовується в медичних закладах, офісних приміщеннях. Тут пускорегулююча апаратура дозволяє забезпечити безперебійне освітлення, безпека, легкість і оперативність заміни згорілих (що виробили свій ресурс) ламп. При цьому особливості конструкції самих ламп і електронних сучасних дроселів забезпечують високу ефективність і економічність використання таких технологій. Тому очевидна тенденція повсюдного переходу на сучасні екологічні і економічні люмінесцентні світильники.
Схеми і способи підключення не складні, вимагають мінімум обладнання і доп. елементів, які завжди знаходяться у відкритому продажі.
Немає коментарів:
Дописати коментар