Комутація джерел світла за принципом «підійшов, включив – пройшов, вимкнув» – це один з варіантів ефективного користування електричною енергією. Функціональність подібної системи управління забезпечується тими ж традиційними приладами – вимикачами, але конструктивно кілька модернізованими.
Комутаційна модернізація дозволяє виконати підключення прохідного вимикача з двох і з трьох місць і управляти джерелом світла з кожної окремо взятої точки.
Прохідна комутація джерел світла
Логіка економії електроенергії, що витрачається на прилади світла або інші, пояснюється простими діями користувача.
Якщо світловий прилад необхідний, до нього підводять електрику шляхом простого замикання контакту вимикача. В іншому випадку виконується зворотна дія.

Однак припустимо, що приміщення (житлове чи іншого призначення) прохідне. Тоді користувач включить прилади світла на вході, але залишаючи приміщення через інші двері, вже не в змозі буде знеструмити ланцюг. У наявності нераціональне використання електрики.
Але ситуацію легко поправити. І зробити це допоможе варіант підключення прохідного вимикача з двох місць приміщення для схеми прохідного режиму.

Наприклад, є приміщення з функціональним призначенням – коридор. Потрібно зробити управління спільною групою світильників цього приміщення з двох точок – у першій (прохідний) і у другої (прохідний) двері.
Комутація світла з двох місць
Освітлення проектного коридору складається з двох світлових груп, тому логічно в даному випадку застосувати для управління два двухклавішний комутатора.
Відповідно, додатково до них будуть потрібні:
- дві подрозетніци;
- одна розподільна коробка;
- кабель трижильний.
Метраж електричних провідників слід розрахувати після складання схеми і планування розводки. Рекомендується купувати кабель з невеликим запасом.
Схема управління двома світловими групами через прохідні двоклавішні вимикачі виглядає, приблизно, так:

Фазний провідник підводиться на двоклавішний прилад ПВ1. Цей вимикач, який має конфігурацію на дві клавіші, відповідно, має дві клеми загальних контактів і чотири клеми перекидних контактів.
На першому приладі загальні клеми з’єднують разом і підключають до них провідник фази. Клему 1 перекидного контакту ПВ1 з’єднують проводом з клемою 1 перекидного контакту ПВ2. Відповідно, контакт 2 ПВ1 буде з’єднуватися з клемою 2 ПВ2, клема 3 ПВ1 з клемою 3 ПВ2, а клема 4 ПВ1 з клемою 4 ПВ2.
Залишаються ще дві клеми на другому прохідному комутаторі. Обидві – загальні (common), і з’єднуються вони за принципом: кожна на одну світлову групу (Л1 і Л2) системи освітлення. Уже від світлових груп виходять провідниками ланцюг замикається на нульову шину електричної мережі. Однак це лише одне з можливих схемних рішень.
Так, якщо використовується одна світлова група, можна організувати схему на одноклавішних вимикачах.
Управління з двох місць Одноклавішний приладами
Розводка із застосуванням одноклавішних прохідних вимикачів виглядає більш економічною з точки зору витрат матеріалів.
Тут потрібно менше дроти, так як майже вдвічі, в порівнянні з попереднім рішенням, скорочується число з’єднувальних ліній. Але, разом з тим, обмежується функціональність самої системи освітлення.

Проте, для влаштування в складі житлових приміщень цей варіант може застосовуватися найбільш часто.
Що потрібно для влаштування системи управління на одноклавішних вимикачах? Відповідь очевидна:
- Одноклавішний комутатори (2 шт.);
- подрозетніци (2 шт.);
- розподільна коробка (1 шт.);
- кабель електричний трижильний (метраж за розрахунком).
Вимоги до пристрою системи стандартні. До початку робіт складається схема. Купуються необхідні аксесуари, матеріали, кріплення. Встановлюються по намічених місцях подрозетніци і распредкоробкі.

Потім розлучається кабель і виконуються з’єднання прохідних вимикачів з двох місць з джерелом світла через розподільну коробку.
Фазний провідник заводять на загальну клему ПВ2, а загальну клему ПВ1 виводять на один контакт світловий групи. Другий контакт світловий групи з’єднують з нульовою шиною, а перекидні контакти обох вимикачів коммутируют між собою, дотримуючись ідентичну нумерацію (1 з 1, 2 з 2).
Немає коментарів:
Дописати коментар