Група №17 "Схема включення ДРЛ" (13.03.2020)

Дугова ртутна-кварцева лампа високого тиску (ДРЛ)

Для освітлення високих (більше 5 м) виробничих приміщень великої площі, в яких не вимагається правильної передачі кольору застосовуються дугові ртутні люмінесцентні лампи високого тиску ДРЛ (Д - дугова, Р - ртутна, Л - люмінесцентна).

У звичайних ртутних лампах при розряді в парах ртуті спектр характеризується відсутністю променів червоного кольору, внаслідок чого кольоровість освітлюваних предметів різко спотворюється. Використовуючи в лампах ДРЛ спеціальний люмінофор, який під дією ультрафіолетових променів розряду випромінює оранжево-червоне світло, і додаючи до ртутного розряду відсутню випромінювання в червоній області спектра, можна виправити кольоровість випромінювання лампи.

Конструктивно лампа ДРЛ складається з кварцової газорозрядної трубки (балона), заповнений аргоном з додаванням дозованої краплі ртуті, що полегшує процес запалювання лампи. У торці трубки упаяні два основних вольфрамових активних електрода (двохелектродна лампа) або до двох основних електродів додатково підключаються ще два електроди, що полегшують виникнення розряду між основними електродами (четирёхелектродная лампа). Кварцова трубка поміщається в колбі, яка виготовлена ​​з тугоплавкого скла. На внутрішню поверхню колби нанесений шар люмінофора. В якості основного люмінофора для лампи ДРЛ застосовують фторогерманад магнію, активізований марганцем. Для забезпечення охолодження кварцової трубки простір між нею і скляною колбою заповнюється інертним газом, зазвичай азотом.

Принципова схема включення двоелектродної лампи в електричну мережу напругою 220 В показана на рис. 11.20.

При включенні лампи Л електричний струм, проходячи через діод VD і обмежувальний резистор R, заряджає конденсатор Сг. Коли напруга на обкладинках конденсатора Сг досягає певного значення (220 В), відбувається пробій повітряного простору розрядника Р, внаслідок чого конденсатор Сг розрядиться на додаткову обмотку дроселя Додро. При цьому в основний обмотці дроселя

Рис. 11.20. Схема включення двоелектродної лампи ДРЛ

ООДр виникає імпульс високої напруги, який і запалить лампу. Конденсатор С служить для захисту діода від імпульсу високої напруги, а Сз - для придушення радіоперешкод при запалюванні лам- пи.Основное перевага четирёхелектродной лампи ДРЛ в порівнянні з двоелектродною полягає в тому, що для її запалення не потрібно спеціального підпалює пристрою (розрядник, випрямляч, зарядний резистор і конденсатор), що спрощує схему включення лампи в електричну мережу.

Вітчизняна промисловість випускає лампи ДРЛ на напругу 220 В потужністю 250, 500, 750 і 1000 Вт - двохелектродні і потужністю 80, 125, 250, 400, 700, 1000 і 2000 Вт - четирёхелсктродние зі світловим потоком 3,4; 6; 12; 23; 40; 57 і 120 тис. Лм. Світлова віддача ламп ДРЛ вище, ніж у ламп розжарювання, але нижче, ніж у люмінесцентних ламп низького тиску, і коливається в межах 44-60 лм / Вт.

Середня тривалість горіння двоелектродної ламп ДРЛ 5000 год., Четирёхелектродних - 10000 ч.

Більшу частину ДРЛ випускають четирёхелектроднимі.

Лампа ДРЛ стійка до атмосферних впливів, її світловий потік і процес запалення не залежать від температури навколишнього середовища.

Однак при включенні лампи ДРЛ в мережу її номінальною світловий потік встановлюється тільки через 5-7 хв після включення. Повторне запалювання, можливо, тільки після її повного охолодження, тобто через 10-15 хв.

Останнім часом для збільшення світлової віддачі і поліпшення передачі кольору в кварцові трубки ламп ДРЛ стали додавати суміші иодидов натрію, талія і індію, що дозволяють підвищити світлову віддачу в 1,5-2 рази і суттєво поліпшити передачу кольору.

Нові лампи називаються металогалогенними ДРИ (Д - дугова, Р - ртутна, І - з випромінюючими добавками) і конструктивно мало відрізняються від ламп ДРЛ відповідної потужності, хоча мають більш просту форму і відрізняються меншим діаметром. Однак лампи ДРІ мають принципову відмінність від ламп ДРЛ, так як їх зовнішня колба прозора і непокрита люмінофором. Весь світловий потік їх генерується в трубці. Застосовуються ці лампи в приміщеннях, де потрібна більш якісна передача кольору.

Крім люмінесцентних ламп низького і високого тиску, досить широке застосування знаходять і інші газорозрядні лампи: ксенонові, натрієві, робота яких заснована на розряді в газі.

Ксенонові лампи (використовують розряд в парах ксенону) мають спектр випромінювання, близький до сонячного світла, тому вони забезпечують хорошу передачу кольору освітлюваних об'єктів. Так як промисловість випускає ксенонові лампи ДКсТ на великі потужності (5, 10, 20 і 50 кВт), вони використовуються для освітлення високих приміщень (понад 20 м), міських площ, відкритих просторів, спортивних споруд, будівельних майданчиків іт.п.

Світлова віддача ксенонових ламп високого тиску коливається в межах 19,6-30 лм / Вт.

Натрієві лампи (використовують розряд в парах натрію) випромінюють переважно жовтий колір, тому їх рідко застосовують для загального освітлення приміщень, а використовують для внутрішнього декоративно-художнього, а також для зовнішнього освітлення автострад, перехресть вулиць, площ, тунелів і т.п. Натрієві лампи дуже економічні, їх світловий потік перевищує 100 лм / Вт.

Вітчизняна промисловість випускає натрієві лампи ДНаТ потужністю від 45 до 140 Вт зі світловим потоком від 2500 до 10000 лм.

Голландська фірма PHILIPS випустила на ринок натрієві лампи SON (світлова віддача 120 лм / Вт), SON Plus (140 лм / Вт), SON Comfort з поліпшеним сприйняттям, що створюють комфортну обстановку в житлових, офісних та інших приміщеннях. Світловий потік таких ламп коливається від 4400 лм до 130000 лм (у лампи SON 1000-Е).


Лампи ДРЛ



Немає коментарів:

Дописати коментар