Як скласти схему електропроводки у квартирі або будинку
Під час капітального ремонту або первинного облаштування приміщення часто виникає питання прокладання нової проводки. На жаль, нерідкі випадки, коли проводка прокладається «на око» без продуманого плану. Це може призвести до низки негативних наслідків:
— Розетки та вимикачі закриті після фінальної розстановки меблів.
— Зайві витрати на матеріали під час монтажу електроточок, які не будуть використовуватися.
— Нестача розеток та вимикачів у необхідних місцях.
— Небезпека потрапити в кабель під час свердління отвору в стіні.
— Відсутність можливості ремонту електромережі в разі прихованого монтажу проводки.
Правильно складена схема електропроводки в будинку або квартирі допоможе запобігти всіх перерахованих вище проблем та зробить використання електроприладів більш комфортним.
Які повинні бути позначення на електричних схемах
Перш ніж зобразити електричну схему, потрібно ознайомитися зі схематичними позначеннями всіх її елементів. Знаючи їх, ви зможете не тільки скласти власний план проводки, але й читати електричні схеми, складені електриками. Усі умовні позначення елементів проводки прописані в ДСТУ 21.210:2014 (для країн СНД), а також ДСТУ Б А.2.4–19:2008 (Україна). Часто використовувані позначення представлені в таблиці:
Вивчивши необхідні елементи електричних схем, можна приступати до створення схеми проводки.
Етапи побудови схеми проводки
Правильна побудова схеми складається з декількох етапів, які допомагають найбільш точно зробити розмітку проводки.
1. Загальний план квартири або будинку.
Щоб зобразити схему проводки, буде потрібен план усіх приміщень, у яких передбачається зробити проводку електрики. Для цього можна зробити кілька копій із техпаспорту на квартиру. Також зручно використовувати план приміщень, перенесений на лист у клітинку, де одну клітинку можна умовно прийняти за півметра. Дуже важливо позначити на плані наявність дверей з зазначенням у який бік вони відкриваються.
Потрібно мінімум дві копії плану приміщень — для планового розміщення меблів та для складання електросхеми.
2. Планове розміщення меблів.
На цьому етапі визначається, де які побутові прилади та елементи меблів будуть розміщуватися та визначаються місця майбутнього встановлення розеток та вимикачів. На листі з планом приміщення наносимо основні елементи меблів. Бажано це робити кольоровими ручками або олівцями, щоб кольором визначати прилади, які споживають електроенергію.
3. Визначення місць та кількості розеток.
Коли проект розміщення меблів готовий та визначені точки споживання електрики, можна приступати до нанесення на електросхему розеток. Їх потрібно розміщувати в місцях встановлення побутової техніки з урахуванням кількості та потужності споживачів. Плануючи розміщення розеток, враховуйте, що вони повинні бути у віддаленні від нагрівальних приладів.
4. Визначення типу, розміщення та кількості освітлювальних приладів.
Ретельно продумуйте систему освітлення приміщень та визначте на електросхемі всі точки освітлення.
5. Визначення місця та типу вимикачів.
Коли система освітлення вибрана, потрібно визначити місце під вимикачі. Щоб вимикачі були в доступних місцях, важливо позначити, у який бік будуть відкриватися двері. Комфортним вважається встановлення перемикачів на відстані 10–20 см від дверного отвору.
6. Розбивка споживачів електроенергії за групами.
Після того, як складено проект розстановки техніки та меблів, а також складена схема розміщення електроточок, потрібно провести розподіл споживачів електроенергії на групи. Завдяки цьому знижується навантаження на проводку, що сприяє стабільності роботи електромережі. Рекомендується окремо виділити лінії розеток, освітлення, а також для споживачів потужністю вище 2 кВт: електропіч, духовка, пральна або посудомийна машина, тепла підлога, електрокотел тощо.
7. Вибір способу монтажу проводки.
На цьому етапі потрібно уважно оглянути приміщення та встановити:
— Де розташувуються перекриття та несучі стіни?
— Чи є спеціальні канали для проводки в плитах, а також, у якому вони стані?
— Чи будуть встановлюватися підвісні або натяжні стелі?
— Чи є можливість штробування стін та стелі або готові штроби?
— Яке буде облаштування стін?
— Де буде розташовуватися електрощиток?
Відповівши на кожне з перерахованих питань, можна визначити оптимальний варіант прокладки проводки. Так, наприклад, якщо планується монтаж підвісних або натяжних конструкцій на стелі, то можна значно скоротити витрати на кабель та його монтаж, якщо прокласти кабель в коробі або гофротрубі за найменшою відстанню стелею.
8. Прокладання магістралей та визначення місця для розподільчих коробок.
Схему розводки електропороводки потрібно починати з найвіддаленішої від електрощитка точки. Якщо в приміщенні розташовано декілька електроточок, то доцільно встановити розподільчу коробку на виході. Прорисовуємо всі провідники, що йдуть від електроточок на схемі за кожною кімнатою.
9. З’єднання розподільчих коробок з електрощитом.
Після того, як на креслення ненесені всі провідники за всіма кімнатами й позначені розподільчі коробки, потрібно з’єднати їх з електрощитом. На кожну виділену групу споживачів потрібно провести окрему лінію.
На кожному етапі побудови електросхеми квартири або будинку можна вказувати відстань до тих чи інших предметів, спосіб та глибину вкладання дроту, його перетин, тип та потужність освітлювальних приладів тощо. Деталізація схеми допоможе точно визначити місцезнаходження прихованої проводки, а також полегшить розрахунки матеріалів.
Немає коментарів:
Дописати коментар